Każde wesele jest inne, jak z kimś rozmawiam na ten temat, śmieję się, że można by napisać o każdej imprezie książkę 🙂 Właśnie to jest super w mojej pracy za każdym razem jest to zupełnie inna historia i inni ludzie. Na moim blogu zdradzam trochę tajemnic z tego tematu, więc zapraszam do czytania i jeśli pomysły Wam się podobają, wdrożenia ich w życie na swoim weselu. Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam zarys, plan wesela, ponieważ większość takich głównych punktów powtarza się na każdej imprezie. Opiszę to w punktach, żeby było to przejrzyste, czytelne.

Powitanie gości i Pary Młodej

Bardzo ważny punkt, czyli pierwsze zapoznanie gości ze środowiskiem, w którym spędzą najbliższą noc. Jak wygląda to w praktyce? Jeśli pogoda na to pozwala całość odbywa się na świeżym powietrzu. Kolejno przyjeżdżających gości informuję i zachęcam do pozostania na zewnątrz, ponieważ przywitanie Pary Młodej odbędzie się przed wejściem do budynku. W momencie, kiedy większość gości już jest, obsługa wręcza szampana a rodzice przygotowują się do przywitania Pary Młodej chlebem i solą. Para Młoda podjeżdża i wszyscy wielkimi brawami witamy Nowożeńców. Rodzice częstują Młodą Parę chlebem i solą, ja w tym czasie objaśniam gościom znaczenie tego tradycyjnego elementu. Kieliszki za siebie i znów wielkie brawa dla Młodych. W tym momencie serwuję gościom kilka słów przywitania z mojej strony, śpiewamy “sto lat” i zapraszam wszystkich gości do zajmowania miejsc na sali, ponieważ za chwilę pierwsze ciepłe danie. Element przywitania można jeszcze trochę przedłużyć. Moja propozycja to krótka przemowa Pary Młodej (czyli przywitanie w ich wykonaniu) oraz zrobienie grupowego zdjęcia przed wejściem na salę. Jest dobre światło, goście są na miejscu, warto to wykorzystać.
Drugi sposób to powitanie na sali weselnej. Elementy opisane na początku zostają, czyli oczekiwanie na Parę Młodą przed wejściem na salę, przyjazd Pary Młodej oraz powitanie chlebem i solą. Po tym momencie Para Młoda oraz goście wchodzą na salę i kierują się na parkiet. Po drodze otrzymują szampana. Na parkiecie kilka słów przywitania oraz “sto lat” dla Pary Młodej. Ten sposób na pewno sprawdzi się w przypadku gorszej pogody, goście mogą czekać na Parę Młodą w środku na sali. Jest jeszcze jedna niewątpliwa zaleta takiego rozwiązania. Goście znajdą się na parkiecie. Pierwsze lody zostaną przełamane i może być tak, że potem łatwiej będzie im wyjść potańczyć. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, nie ma lepszej wersji, wybór pozostawiam Wam.

Pierwsza przerwa obiadowa

Jest to najdłuższa przerwa w ciągu całej nocy. Jej długość uzależniona jest od ilości dań (np. przystawka, zupa, drugie danie, deser), ilości gości weselnych oraz sprawności sali, czyli szybkości wydawanych dań co wiąże się z liczbą kelnerów obsługujących imprezę. W trakcie serwowania dań w tle leci muzyka mechaniczna zapewniona przeze mnie. Dj może zrobić również w międzyczasie jakąś krótką animację zapoznawczą przy stolikach. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że im szybciej goście zjedzą tym lepiej, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Nie spieszcie się z pierwszym tańcem, nie wysyłajcie gości na parkiet od razu po zjedzeniu posiłku z pełnym brzuchem. Pozwólcie, żeby Dj zapowiedział gościom, że jest jeszcze 15-20 minut do Pierwszego Tańca i jest teraz “czas wolny” dla gości – można w tym czasie wypić kawę, zjeść ciacho, pójść na papierosa, krótki spacer, wpisać się do księgi gości itp. Po tym czasie z pełną pompą zaczniemy zabawę Pierwszym Tańcem Pary Młodej.

Pierwszy taniec oraz pierwszy set muzyczny

Para Młoda jest już na środku parkietu gotowa do swojego pierwszego tańca. Gości najczęściej ustawiam w półkole, nigdy nie proszę o zrobienie weselnego kółeczka. Rada: niech Wasz pierwszy taniec trwa max 2:30, tym bardziej jeśli nie macie przygotowanego układu tanecznego. To optymalny czas na nagranie materiału foto/video a Wasz stres będzie po prostu krócej trwał. Nie ma potrzeby robienia dłuższego tańca, chyba, że w trakcie piosenki chcecie zaprosić gości na parkiet.

Jeśli chcecie by Wasz pierwszy taniec był wyjątkowy, mam do dyspozycji ciężki dym oraz wulkany iskier, mam również 2 maszyny do baniek mydlanych, mogę Wam również pomóc w skróceniu piosenki.

Pierwszy set muzyczny zaczynamy zaraz po Pierwszym Tańcu Pary Młodej i teraz albo startujemy z pompą i bawimy się na całego, albo zaczynamy od krótkiej integracji gości. Jedna z propozycji to “taniec w kółeczkach”. Tworzymy dwa koła: w środku kobiety, na zewnątrz mężczyźni. Gdy gra muzyka, koła poruszają się w przeciwną stronę, kiedy muzyka przestanie grać odwracamy się do siebie, przedstawiamy się osobie na którą trafiliśmy i tańczymy z nią krótki taniec. Robimy 4 rundy tej zabawy a następnie zaczynamy zabawę ze swoimi partnerami/partnerkami. Pierwszy set jest trochę krótszy i trwa zwykle od 20-40 minut. Wszystko zależy od tego jak bawią się goście.

Tort

Dobrych momentów na serwowanie tortu jest kilka. Może to być w przerwie po pierwszym secie muzycznym lub w innej przerwie ale zawsze radzę, żeby serwowanie tortu połączone było z inną atrakcją, żeby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ponieważ wszyscy są wtedy na parkiecie. Innym rozwiązaniem, bardziej tradycyjnym jest tort o północy. Jednak o tak późnej porze i po sporej już dawce alkoholu większość gości tylko spróbuje tortu i dużo się zmarnuje, poza tym tort ma w sobie coś takiego, że część gości dostanie swoją porcję i zostanie na parkiecie, część pójdzie do stolika, część wyjdzie z nim na dwór i mamy problem bo zaraz przecież odbędą się oczepiny i ciężko wszystkich gości ściągnąć na salę. Dlatego proponowałbym wcześniejsze momenty.

Super rozwiązaniem i hitem ostatniego sezonu jest tort serwowany na zewnątrz. Jest to ciekawe rozwiązanie a można to dodatkowo połączyć z odpaleniem zimnych ogni przez gości. Genialne zdjęcia gwarantowane!
Do tortu również idealnie pasują ciężki dym i wulkany iskier, które mam w swojej ofercie 🙂

Podziękowania dla rodziców

Czyli temat, który spędza sen z powiek Par Młodych 🙂 Kiedyś nie było tego problemu, rodzice wychodzą, Młodzi dziękują i wręczają prezenty, wspólny taniec czyli Cudownych Rodziców Mam i tyle. Teraz taki obrót spraw jest trochę zbyt oklepany. Kiedyś tak wyglądało 95% podziękowań na weselach. Teraz, jest to może 20% z zastrzeżeniem, że ta „cudowna” piosenka pojawia się może raz w sezonie. Pary Młode wybierają inne piosenki, które z powodzeniem mogą zastąpić ten jakże oklepany hit. 

Jeśli nie chcecie podziękowań, po prostu ich nie róbcie. Nikt nawet tego nie zauważy, a podziękować możecie wcześniej w domu lub następnego dnia na poprawinach.

Jak zrobić fajne podziękowania? Opcji jest wiele, odsyłam do skarbnicy wiedzy Pana Google i Pana Youtube. U mnie wygląda to najczęściej tak. Zapraszam gości na parkiet, rodzice wychodzą na środek. Para Młoda przez mikrofon mówi krótką przemowę i wręcza rodzicom prezenty, śpiewamy im wspólnie “sto lat”, chwila na zrobienie pamiątkowego zdjęcia i zapowiadam kolejną atrakcję, czyli Tort Weselny. Ta kolejność najlepiej się sprawdza, wiem z doświadczenia 🙂 Oczywiście zamiast przemowy może być puszczony np. film z podziękowaniami. Jeśli nie chcecie tańczyć z rodzicami, szybko przeskakujemy do tortu lub kolejnego seta muzycznego, uwierzcie, nie będzie w tym żadnej niezręczności.

Inne atrakcje weselne

Chociażby fotobudka i księga gości, jednak nie trzeba dla nich specjalnie robić przerw. Innymi atrakcjami weselnymi są również wszelkiego rodzaju animacje gości. Zabawy integracyjne oraz taneczne, które mają na celu rozkręcić imprezę w taki sposób, by goście świetnie się ze sobą bawili. Mam zawsze kilka propozycji, które przedstawiam na spotkaniach. Optymalny jest wybór jednej-dwóch, może trzech takich zabaw w ciągu nocy, ale nie na każdej imprezie się one sprawdzają, więc raczej są to przyzwolenia Par Młodych na dane zabawy a ja w trakcie decyduję którą/które przeprowadzić i w którym momencie imprezy.

Oczepiny

Nie będę się nad tym tematem rozpisywał, bo planuję post na blogu w całości poświęcony temu zagadnieniu 🙂 Moim zdaniem najlepiej o godzinie 24, ewentualnie wcześniej, jeśli wesele zaczęło się przed godziną 17.

Link do posta dotyczącego oczepin: 

Zakończenie imprezy

Po oczepinach zabawa trwa u mnie do godz. 4:00, ewentualnie gdyby goście dalej chcieli się bawić jest możliwość przedłużenia imprezy. Co może fajnie zakończyć imprezę? Bus, który czeka na gości i zawiezie ich do domu lub hotelu umówiony na godzinę zakończenia wesela 🙂 Super sprawdza się również kilka słów na koniec od Pary Młodej, podziękowanie za obecność i wspólną zabawę oraz zaproszenie na poprawiny, jeśli takie będą się odbywać. Pamiętajcie, że lepiej pozostawić lekki niedosyt niż przedobrzyć, szczególnie jeśli następnego dnia macie poprawiny.